İllüstrasyonun günümüzdeki özellikleri dışında, temelinin yüzyıllar öncesinde yapılan mağara resimlerine dayandığını biliyor muydunuz?
Aslında temeli imgeselle oluşan, görülenin dışında hayal dünyasında yaratılan resimlere illüstrasyon deniliyor. Takdir edersiniz ki mağara resimleri de hayal dünyasında oluşturulmuş resimlerdir. Çoğunlukla hayvan figürleri tasvir edilir ve o dönemde yaşayan insanlar hayvanları tutup, ‘’sabit dur resmini çizeceğim’’ dememiştir.
Teknolojinin de gelişmesiyle dergi kapakları, çocuk kitapları ve birçok mecra illüstrasyonlarla süslenmiştir. Hatta günümüzde de kendi fotoğrafını illüstrasyona çevirip sosyal medyada paylaşan birçok insan yok mudur? Son zamanlarda bu sanatın popüleratisi oldukça arttı. Bu işi yapmak da bir meslek haline geldi. Bu mesleğin adı ise; İllüstratör. Bu tarz çalışmalara az çok hâkim olanlar, bu ismi tanıdık bulacaklar. Evet, o resimlerin çizildiği Adobe programının adı da bu.
Bu abartılı çizimlerin teknolojiye dönüşmesiyle, ilk faydalananlar karikatür çizerler oldu. Geçmişten günümüze kadar eski karikatürlerle günümüz karikatürleri arasında uçsuz bucaksız fark var. Tabi içerikleri faklı. Kimi siyasetle, kimi ise komediyle aşıladı karikatür sanatını bizlere.
Şimdi sizlere, geçmişten başlayıp, günümüze kadar gelen illüstrasyonları görsellerle aktaracağım. Değişiklikleri sizler analiz edin.
Öncelikle dergi kapaklarını ele alalım;

Gırgır dergisinin eski ve yeni dergi kapakları
Leman dergisinin ilk ve son kapağı
Penguen dergisinin ilk ve son kapağı
Kafkaokur dergisinin eski ve yeni kapakları
İlk siyah beyaz illüstrasyon örneklerinden

Aşağıda göreceğiniz diğer örnekler ise hayal dünyasının uç noktalarından. Bir kaç tanesi 2000’li yıllarda yapılmış, geleceğin nasıl olacağını betimler tarzda çizimlerden.


Son olarak Aykut Aydoğdu isimli illüstrasyon sanatçısının eserine yer vermek istedim. Bir nevi bonus* da diyebiliriz.
Bu konu hakkında size anlatacaklarım bunlarla sınırlı değil. İlerleyen yazılarımda ünlü illüstrasyon sanatçılarından da bahsedeceğim. Beklemede kalın. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir