İlk kitap önerisi olarak Dünya klasiklerinden bir kitap seçtim. Bu durum inanın beni de çok şaşırttı. Bu kitap, çok ön yargılı başladığım, bitirdikten sonra da hayran kaldığım ve etkisinden çıkamadığım bir kitap oldu. Kitabın sadece konusu değil, yazıldığı dönemde neleri değiştirdiğine de inanamayacaksınız. Kalın bir kitap olması sizi korkutmasın. Tasvirlerle dolu ve bu sayede o döneme gidip, hikayenin kahramanlarından biri oluveriyorsunuz. İlginizi çekmesi açısından, konudan biraz bahsetmek istiyorum;
Hikaye Paris’te geçiyor. Asıl mekan ise kitaba adını veren Notre Dame Kilisesi. Ana kahramanı ise kilisede zangoçluk yapan, kambur ve deforme yüze sahip bir adam. Bu adamın dünyanın en çirkin insanı seçilmesiyle olaylar başlıyor. İkinci ana kahraman ise bir çingene kızı olan güzeller güzeli Esmeralda. Biraz karmaşık bir aşk üçgeni mi desem beşgeni mi bilemedim.
Çirkinlik nedir sizce? Göreceli midir? Korkutucu olan mı? Kitabın baş kahramanı çirkin olmasaydı sonları nasıl olurdu? Hiç merak ettiniz mi, kim çıkardı yahu bu çirkinlik algısını diye?

One Reply to “Haftanın Kitap Önerisi; Notre Dame’ın Kamburu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir