”Hemcinslerime mezarlıkta seslenmekten hoşlanırım, çünkü orada hepimiz toprağa basarız; aynı toprağa basmakla kalmayız, aynı toprağa bastığımızın bilincine varırız.”

Bu cümleyi defalarca okudum. O kadar hoşuma gitti ki, bir yazının ön sözü olabilecek niteliğini gördüm kendisinde. O yüzden aldım buraya yazdım. Toplanın Van Gogh severler. Bu haftaki kitap konumuz ”Theo’ya Mektuplar” !!!!

Ben, Van Gogh aşığı olarak, nedendir bilmiyorum ama onun hayatının her ayrıntısını ezberlemek istiyorum. O yüzden ona dair, onu anlatan ne varsa alıyorum. Bu kitap da onlardan sadece bir tanesi. Gözünüzü korkutmayacak, bir solukta okuyup bitirebileceğiniz bir kitap.

Van Gogh’un hayatına hakimseniz, kardeşi Theo’yu da bilirsiniz. Bilmiyorsanız da kısacık bahsedeyim. Theo, tam adıyla Theodore Van Gogh, bizim Vincent Van Gogh’un kardeşi. Paris’te bir galeri yöneticisi idi kendileri. Konudan uzaklaşmadan kitaptan bahsedeyim. Vincent Van Gogh’un 18 Ağustos 1877’den başlayıp, öldüğü güne kadar Theo’ya yazdığı mektuplardan oluşuyor. Son mektubu ise, öldüğü gün kucağında bulunan mektup. Nedenini bilmiyorum ama Vincent’in hayatı beni ciddi anlamda duygulandırıyor. Siz de Vincent Van Gogh hayranıysanız, bu kitaba muhakkak göz atmanız gerekecek.
Şimdiden keyifli okumalar Vincent severler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir