Geçtiğimiz günlerde sanat camiasına bomba bir haberle düşen, hatta şöyle söyleyebilirim; bilmeyenler için dünyaya ismini bu olayla duyuran Banksy’den biraz bahsedelim bugün. Öncelikle kısaca kendisini tanıyalım…

Sitencıl tekniği ile yaptığı duvar resimlerinde genellikle savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan mesajlar verir. Yani öyle sadece görselliğe önem veren sanatçılardan değil kendileri.

Bu arada Banksy gerçek adı değil, çalışmalarında kullandığı bir takma isim sadece.

Gelelim asıl meselemize. ”Balonlu Kız” eseri, hepimizin aşina olduğu bir resim aslında.

Geçtiğimiz günlerde, Londra’daki Sotheby’s müzayedesinde bu eser satışa sunuldu. 1 milyon 250 bin dolara da satıldı. Satışın gerçekleşmesinden saniyeler sonra, tablo çerçevesinden aşağı parçalanarak indi. Bir nevi kendi kendini imha etti.

Salondaki hiç kimse böyle bir olay beklemiyordu ve tabloyu satın alan kişinin kimliğini açıklamadılar. Fakat günler sonra satın alacak olan kişi, tabloyu o haliyle satın almak istedi.

Gerçek şu ki, Banksy tabloyu o şekilde hazırlamıştı. Yani her şey bilinçli yapılmıştı. Fakat işler beklendiği gibi gitmedi. Tablo aslında tamamen parçalanacaktı fakat yarısı parçalandı. Sonuçta gündem oldu mu? Oldu. Aslında satışın yapıldığı o an bir performans gösterisi niteliğindeydi. Böyle bir olay gerçekleşmeseydi ve o tablo normal haliyle satılsaydı, ne o tablo bu kadar bilinecekti ne de Banksy dünyada bu kadar gündem olabilecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir